top of page

RULMAN FABRİKASI

Güncelleme tarihi: 2 Tem 2021

Rulman nedir, nasıl icat edilmiş ?

Rulman nedir? Nasıl icat edilmiş? Rulman bakımı nasıl yapılır? Rulman Kalitesi ve çevre şartları, Rulman montajı, Rulman bakım ve yağlama , Rulman Fiyat , Rulman Fabrikası , Toptan Rulman, Rulman Dünyası
Rulman nedir? Nasıl icat edilmiş? Rulman bakımı nasıl yapılır? Rulman Kalitesi ve çevre şartları, Rulman montajı, Rulman bakım ve yağlama , Rulman Fiyat , Rulman Fabrikası , Toptan Rulman, Rulman Dünyası

Rulman nedir, nasıl icat edilmiş ?


Her türlü makineyi döndürmenin, yürütmenin hareket ettirmenin tek bir yolu var; uygun bir rulman kullanmak. Rulmanı döner ekipmanların kalbi olarak da tanımlamak yanlış olmaz. Rulmanın kullanımı,bakımı ve makineye monte edilmesi aşamalarında ise teknik elemanların yetişmiş olması büyük önem arz etmektedir.Otomotiv, sanayi makineleri, makine imalatı, küçük ev aletleri gibi sektörlerde geniş bir kullanım alanı olan rulman, ülkemizde ithalatı fazlaca yapılan bir makine aksamıdır.300.000 civarında değişik çeşidi bulunan rulmanın kalitesi AR-GE çalışmalarıyla sürekli geliştirilmektedir. İlk insanlar kütleleri bir yerden başka bir yere taşımak istediklerinde, cisimlerin sürtünme ve fren etkisinden dolayı zorluklar yaşamışlar, cisimleri çekeleyip itmek yerine, yüzey ile cisim arasına örneğin ağaç parçaları gibi silindirik parçalar koyarak hareket ettirmişler ve böylece daha az güç harcadıklarını anlamışlardır.Bu sistemi zaman içinde daha da geliştirmişler ve bir kütleye tekerlekler bağlamışlar, ilk araçları geliştirmişlerdir.Daha sonraları kaymalı yataklar kullanmışlar, ilerleyen zaman içinde yuvarlanma elemanlarının ilk örneklerini yerleştirmeye çalışmışlardır. Ancak 20.YY başına kadar pek başarılı olamamışlardır.


Rulman bakımı nasıl yapılır?


Rulman, hareketli parçaların arasında hayati bir rol üstlenmiştir ve makinenin sağlıklı işlemesi konusunda bilgi vermektedir.Rulmana yansıyan; eksen kaçıklığı, balansın tam olmaması sürtünme ve gevşeklik gibi problemlerin analiz edilmesi ve giderilmesinde rulmanın çalışırken izlenmesi (condition monitoring)en etkin ve tercih edilen yol olarak görülmektedir.Bu sayede, arıza tespitinin yapılabilmesinin yanısıra, bakım malzemeleri ve insan gücü planlaması da oluşturulabilmektedir.Rulman arızaları, kullanıldıkları ekipmanların beklenmedik bir şekilde servis dışı kalmalarına sebebiyet verir.Bu da doğal olarak üretim kaybına neden olur.Özellikle zamana karşı yapılan üretimde, beklenen zamandan önce oluşabilecek rulman arızaları hayati önem taşır.Rulman kalitesi tek başına problemsiz bir işletmeyi garanti edemez.Konuyla ilgili diğer faktörler de rulmanın ömründe etkendir.Bu etkenler şunlardır:


Rulman Kalitesi


Kaliteli rulman seçimi, tüketicinin kendi vereceği bir karardır.Bu nedenle, seçtiğiniz rulman kaliteli bir marka ise problemsiz işletme yolunda ilk şartı yerine getirmiş olursunuz.


Rulman ve çevre şartları


Makineler mümkün olan en iyi çalışma ortamlarında bulundurulmalıdırlar. Rulmanların merkezlenmesi doğru şekilde yapılmalıdır.Ayrıca aşırı sıcak,aşırı soğuk, nem ve pislik makinelerin sevmediği şartlardır.


Rulman montajı


Rulman uygulamalarında kalite için dikkat edilmesi gereken bir konu da, rulmanla eş olarak çalışan mil, yatak,keçe gibi parçaların form ve ölçü mükemmelliğinin yakalanmasıdır.Takma işleminin de sadecebu işlem için kullanılan aparatlarla yapılmasıyla,hatasız bir montaj uygulanmış olur.


Ortam temizliği;


Rulmanın içine girebilecek olan kirlerin yağ filmi kalınlığından daha büyük olması durumunda,yağ filminin yırtılmasına sebebiyet vererek veya direk olarak, hareket yüzeylerinde bozulmalar oluştururlar.Keçe ve yağ filtreleriyle bu problemin çözülmesi gerekir.Böylece rulmanın ömrü uzayacaktır.


Rulman bakım ve yağlama;


Düzenli bir bakım ve yağlama programı, rulmanların çalışma ortamlarının ve şartlarının gözlenmesi, rulmanların hizmet süresini en üste çıkarmak için önemlidir.Rulman gresleri ile rulmanların doğru zamanda ve doğru miktarda yağlanmaları gerekir. Artık gelişen teknoloji sayesinde, rulmanların periyodik kontrolü ile, oluşabilecek hasarları bulmak ve rulmanın bozulacağı zamanı bilgisayar sayesinde önceden tespit etmek mümkün olmaktadır.
Rulman nedir? Nasıl icat edilmiş? Rulman bakımı nasıl yapılır? Rulman Kalitesi ve çevre şartları, Rulman montajı, Rulman bakım ve yağlama, Rulman satış, Toptan Rulman, Rulman Dünyası, Rulman Fiyat
Rulman nedir? Nasıl icat edilmiş? Rulman bakımı nasıl yapılır? Rulman Kalitesi ve çevre şartları, Rulman montajı, Rulman bakım ve yağlama, Rulman satış, Toptan Rulman, Rulman Dünyası, Rulman Fiyat
11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bilya

Kommentarer


Kommentarsfunktionen har stängts av.
bottom of page